Aktualności
Podajemy najnowsze wiadomości
XVII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie okiem kamery TVP3 Lublin
2024-08-01 12:48

Relacje z XVII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich były opublikowane w wieczornym wydaniu Panoramy Lubelskiej 28 czerwca 2024r. oraz w audycji 'Zobacz co słychać' 5 lipca 2024 r.

 

 


XVII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w obiektywie
2024-07-23 8:45

Prezentujemy kilka migawek z tegorocznych Spotkań. Mimo upalnej pogody nasi artyści dali z siebie wszystko. Uczestnicy również. Mnóstwo wytoczonych na kole naczyń, wiele wykonanych własnoręcznie w skupieniu okaryn będą pamiątką z warsztatów w Łążku Garncarskim. A gdyby ktoś zapomniał jak było przypomną zdjęcia.

Dziękujemy i zapraszamy za rok

 


XVII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2024-05-27 13:8

Dokładnie za miesiąc, 27 czerwca 2024 r. rozpoczną się kolejne już - siedemnaste Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. W tym roku warsztaty ceramiki tradycyjnej poprowadzi 11 znakomitych garncarzy, zaś wydarzeniem towarzyszącym będą warsztaty wykonywania instrumentów glinianych - okaryn, gwizdków, ptaszków...

Wszystkich zainteresowanych sztuką garncarskiego rzemiosła zapraszamy na warsztaty ceramiki tradycyjnej. Będą czekały dwa stanowiska, na których będzie można poznać technikę wykonywania ceramiki łążkowskiej oraz dziewięć stanowisk reprezentowanych przez ośrodki garncarskie i pracownie z innych bliskich i odległych stron naszego kraju. Dostępna do zwiedzania będzie pracownia garncarska, można będzie  zaglądnąć w głąb garncarskiego pieca. 

 

Jeśli ktoś będzie chciał spróbować czegoś innego, zapraszamy do udziału w warsztatach wykonywania instrumentów glinianych. Wybitni ceramicy - Grzegorz Korzeniec, Paweł Urbanik oraz Oktawiusz Stępień zaprezentują jak z gliny uformować kształt, który będzie wydawał dźwięki. Warsztaty - mamy nadzieję - przybliżą fakt, że oprócz bogato zdobionej ceramiki użytkowej (garnków, dzbanków, mis, talerzy) oraz kafli piecowych, w Łążku wyrabiano również niekiedy inne przedmioty:  gliniane figurki, kropielniczki, ptaszki, gwizdki, okaryny. Do 2020 r. zajmował się tym nieżyjący już Eugeniusz Urbanik. Jego okaryny są do tej pory wykorzystywane przez lokalnych muzyków ludowych. Obecnie tradycję tę kontynuuje jego syn Paweł. Wraz z nim warsztaty poprowadzą jeszcze dwaj ceramicy - Grzegorz Korzeniec oraz Oktawiusz Stępień. Grzegorz Korzeniec od przeszło 8 lat zajmuje się wykonywaniem glinianych instrumentów ludowych w oparciu o wiedzę zaczerpniętą od nauczycieli z różnych stron świata, z badań i prac naukowych oraz z własnej praktyki. Z biegiem lat wypracował autorską wersję ludowego instrumentu jakim jest gliniany flet czyli okaryna. Okaryny wykonuje całkowicie ręcznie bez użycia formy, dzięki temu każda z nich posiada unikalną barwę, dźwięk i wygląd. Oprócz okaryn wykonuje również rozmaite gwizdki, wtym gwizdki wodne, naśladujące dźwiękiem ptaki oraz inne zwierzęta. Oktawiusz Stępień - garncarz, ceramik i twórca ceramicznych aerofonów, jest także instruktorem warsztatów ceramicznych i plastycznych. Od 16 roku życia gra i interesuje się etnicznymi instrumentami muzycznymi, od sześciu lat związany jest z kulturą ludową Podlasia.

 

Warsztaty ceramiki tradycyjnej oraz warsztaty wykonywania instrumentów glinianych będą się odbywały równolegle w pracowni Adama Żelazko – Łążek Garncarski 27, w godzinach 10.00-17.00. Udział w Spotkaniach jest bezpłatny. W przypadku większych grup zorganizowanych (kolonie, wycieczki) prosimy aby w miarę możliwości chęć udziału zgłosić wcześniej telefonicznie dzwoniąc pod nr tel.: 15/8724 679.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzącychz Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 


Krótka fotorelacja z XVI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2023-07-12 11:48

Tegoroczne Spotkania Garncarskie przeszły już do historii, pozostały wspomnienia, a aktywnym uczestnikom również pamiątki w postaci wykonanych własnoręcznie naczyń. Ci mniej aktywni mieli okazję zakupić piękne wyroby ceramiczne z całej gamy ośrodków prezentujących się na XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich. Dziękujemy wszystkim uczestnikom XVI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich - garncarzom za wytrwałość w dzieleniu się swoimi umiejętnościami, pozostałym uczestnikom za niesłabnące zainteresowanie poznawaniem uroków ale i trudów garncarskiego rzemiosła. A kiedy wspomnienia zaczną się już trochę zacierać zawsze można wrócić do fotografii, które przypomną czas spędzony na warsztatach w Łążku Garncarskim. Niżej prezentujemy kilka zdjęć z warsztatów ceramiki tradycyjnej oraz wypału pit-fire, więcej zdjęć niezmiennie w zakładce Multimedia/Zdjęcia/2023 r.


XVI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w w obiektywie, mikrofonie oraz piórem naszych patronów medialnych
2023-07-11 8:51

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez naszych patronów medialnych: TVP3 Lublin, Radio Lublin oraz Gościa Niedzielnego.


XVI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2023-06-05 13:32


Wypał pit-fire podczas XVI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2023-04-25 8:7

Pragniemy poinformować wszystkich stałych bywalców, jak i nowych uczestników Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich, że w tym roku wydarzeniem towarzyszącym warsztatom ceramiki tradycyjnej będzie wypał pit-fire, który przygotuje i przeprowadzi Urszula Bugajewska - ceramiczka i założycielka Pracowni Ceramiki URSA działającej od 20 lat w podwrocławskich Pruszowicach. Działalność pracowni skupia się na organizowaniu warsztatów ceramicznych oraz plenerów, gdzie uczestnicy mają możliwość nauki toczenia na kole garncarskim oraz korzystania z różnych metod szkliwienia i wypalania, takich jak piec elektryczny, technika raku i tzw. wypał neolityczny. Dla Urszuli Bugajewskiej w ceramice najbardziej interesujące jest eksperymentowanie ze starymi technikami i zastosowanie ich na nowoczesnych formach. W jej pracowni powstają też naczynie użytkowe, kubki, czarki, misy, wazony czy patery. Korzystanie z różnych metod umożliwia tworzenie niepowtarzalnych formi kształtów które mogą być jednocześnie rzeźbiarskie i użytkowe. Prace Urszuli Bugajewskiej były prezentowane na wielu dorocznych wystawach w Ognisku Kultury Plastycznej im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, w Galerii Krzywy Komin i Galerii TĘTNO we Wrocławiu, w Gminnym Domu Kultury w Długołęce.


Podsumowanie XV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2022-07-08 8:39

Pogoda podczas XV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich dopisała. Dopisała aż za bardzo. Żar lał się z nieba niczym z pieca garncarskiego. Tym bardziej dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym garncarzom, którzy w tych ekstremalnych warunkach dzielili się swoimi umiejętnościami z wszystkimi uczestnikami Spotkań. A chętnych do nauki garncarskiego fachu nie brakowało mimo, że glina wysychała w dłoniach. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim garncarzom za przeprowadzone warsztaty, naszemu gospodarzowi Adamowi Żelazko dodatkowo za udostępnienie pracowni, a Pawłowi Szymańskiemu za pyszne placki z pieca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom XV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich, stałym bywalcom i tym nowym, którzy mamy nadzieję też zostaną stałymi bywalcami. Niżej przedstawiamy krótką fotorelację, a więcej zdjęć niezmiennie w zakładce multimedia/zdjęcia/2022. Do zobaczenia w przyszłym roku.


XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2022-06-16 7:43

Już za dwa tygodnie!!!


XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2022-05-30 9:25

XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie już za trzydzieści dni. Wszystkich stałych bywalców oraz nowych adeptów rzemiosła garncarskiego prosimy zatem o organizowanie czasu wolnego, planowanie urlopów i rezerwowanie noclegów jeśli ktoś z przybywa z daleka. W tym roku zapraszamy w dniach 30 czerwca - 2 lipca, niezmiennie do pracowni Adama Żelazko (Łążek Garncarski 27). Warsztaty ceramiki tradycyjnej poprowadzi 12 garncarzy z Łążka oraz innych ośrodków i pracowni, zaś wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym spotkaniom będzie projekt zatytułowany 'Patelnie, łatuszki, grapeny, trójnóżki. Ceramika naczyniowa przy produkcji i konsumpcji pieczywa plackowego', realizowany przez Martę Florkowską i Pawła Szymańskiego z Pracowni Garncarnia w Kamionku Wielkim k. Węgorzewa.


Deszczowe Spotkania Garncarskie
2021-07-07 9:9

Pogoda w tym roku nas nie rozpieszczała i tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie odbyły się w wyjątkowo deszczowej aurze. Tym większym zaskoczeniem była więc frekwencja. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjechać do Łążka Garncarskiego w dniach 1-3 lipca, dziękujemy wspaniałym garncarzom, którzy jak co roku dwoili się i troili żeby każdy mógł stąd wyjechać z własnoręcznie wykonaną, niepowtarzalną pamiątką. Szczególne podziękowania należą się profesorowi Stanisławowi Brachowi, który wraz z trojgiem swoich studentów Katarzyną Kalicką, Jerzym Mrozem i Filipem Musiałem zaprezentował uczestnikom warsztatów niezwykle widowiskowy wypał w piecu węgierskim. Niżej prezentujemy krótką fotorelację z XIV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Więcej Zdjęć wkrótce w zakładce 'Multimedia'/'Zdjęcia'.


XIV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2021-06-09 11:42

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIV Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich.


XIV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2021-05-20 8:44

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa wracamy w tym roku (mamy nadzieję, że nieodwołalnie) do realizacji XIV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Dopinane na ostatni guzik są sprawy organizacyjne i już wkrótce zostanie opublikowany szczegółowy program tegorocznych Spotkań, które odbędą się - to już niemal pewne - w dniach 1-3 lipca. Już teraz możemy zdradzić, że utartym od lat zwyczajem XIV edycja Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będzie łączyła warsztaty ceramiki tradycyjnej prowadzone przez liczne grono garncarzy łążkowskich i garncarzy przyjezdnych z wydarzeniem towarzyszącym. Możemy również zdradzić, że w tym roku ponownie zaprezentujemy jedną z technik wypalania ceramiki. Wydarzeniem towarzyszącym XIV Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będzie bowiem plenerowy pokaz wypału w piecu węgierskim, który przygotuje i przeprowadzi profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr hab. Stanisław Brach razem ze swoimi studentami.


XIV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2020-05-12 14:2

Z przykrością informujemy, że w związku z sytuacją epidemiczną nie odbędą się tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. Miejmy nadzieję, że do przyszłego roku sytuacja ulegnie poprawie i znów spotkamy się w Łążku Garncarskim.


Relacja filmowa z XIII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2019-07-05 19:41

Zapraszamy do obejrzenia dwóch materiałów filmowych z pierwszego dnia XIII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Zostały one przygotowane przez Radio Lublin, które jest patronem medialnym Spotkań oraz przez jednego z uczestników warsztatów.


XIII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie...
2019-06-20 13:33

...już za dwa tygodnie. Zapraszamy


Wypał ceramiki siwej
2019-04-17 8:57

Ceramiką siwą, nazywaną również siwakami, określa się naczynia gliniane, wypalane w szczególnym procesie, w którym przez odcięcie dopływu powietrza do pieca uzyskuje się charakterystyczną stalowoszarą lub czarną wręcz barwę. Wyroby przed wypaleniem w piecu mogą być wygładzone krzemieniem, dzięki czemu linie gładzeń odbijają światło dając efekt połysku. Ceramika siwa była niegdyś wypalana w Łążku Garncarskim. Do dzisiaj słyną z niej ośrodki w Czarnej Wsi Kościelnej i Pawłowie.


Zapraszamy na XII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2018-06-13 14:24


XII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie - warsztaty malowania ceramiki
2018-05-21 11:40

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do realizacji XII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. W tym roku odbędą się one w dniach 29 czerwca - 1 lipca, niezmiennie w pracowni Adama Żelazko w Łążku Garncarskim. Atrakcją tegorocznych Spotkań będą warsztaty malowania ceramiki, podczas których można będzie poznać zarówno motywy zdobnicze ceramiki łążeckiej, jak i motywy zdobnicze charakterystyczne dla innych ośrodków garncarskich.


Fotorelacja z XI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2017-07-07 12:47

W zakładce multimedia/zdjęcia/2017 dodaliśmy fotorelację z warsztatów. Zapraszamy do obejrzenia.


XI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2017-06-20 13:44

Warsztaty ceramiki tradycyjnej oraz warsztaty kulinarne na bazie zrekonstruowanej ceramiki historycznej to atrakcje tegorocznej edycji Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Będą mistrzowie garncarskiego rzemiosła z Łążka oraz innych ośrodków, będą dawne potrawy z pieca i paleniska przygotowywane przez Martę i Pawła z pracowni 'Garncarnia', prognozy przewidują, że tak jak każdego roku będzie piękna i słoneczna pogoda.


Gliniana kuchnia na ziemiach Słowian
2017-05-11 10:2

'Gliniana kuchnia na ziemiach Słowian' to nazwa projektu, który będzie realizowany podczas XI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich przez Martę Florkowską i Pawła Szymańskiego z Pracowni 'Garncarnia'. Jego celem będzie prezentacja form ceramiki kuchennej i stołowej, odtworzenie nazewnictwa regionalnego oraz próba odtworzenia sposobu ich użytkowania. Projekt będzie miał formę trzydniowych warsztatów, odbywających się równolegle z warsztatami ceramiki tradycyjnej. Będzie to swoista forma warsztatów kulinarnych opartych o zrekonstruowaną ceramikę historyczną, m.in. XI wieczną ceramikę z Grzybowa, czy XIII-XV wieczną ceramikę wiejską i klasztorną ze Strzelna, naczynia drewniane klepkowe i dłubane. W zrekonstruowanym podczas VII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich (2013 r.) piecu kopułowym oraz w przywiezionych przez Martę i Pawła małych paleniskach glinianych odtworzone zostaną wybrane potrawy z zastosowaniem wyżej wymienionych naczyń.


X Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2016-06-20 11:39

Dziesiąte, jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie rozpoczynają się już za nieco ponad dwa tygodnie. Odbędą się one w dniach 1-3 lipca (piątek-niedziela) W Łążku Garncarskim, w Pracowni Adama Żelazko. Tak jak w ubiegłych latach głównym punktem programu tegorocznych Spotkań będą trzydniowe warsztaty, prowadzone przez garncarzy z całej Polski. Gościem specjalnym X Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będzie Mateusz Grobelny - artysta ceramik, rzeźbiarz oraz konstruktor pieców do utrwalania ceramiki opalanych drewnem.


IX Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2015-06-19 10:39

Serdecznie zapraszamy do udziału w dziewiątych Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich, które niezmiennie odbędą się w pierwszy weekend lipca (2-4.07) w Łążku Garncarskim. W tych dniach ponad dwudziestu garncarzy z całej Polski poprowadzi dla Państwa warsztaty ceramiki tradycyjnej. Tak jak w ubiegłym roku równolegle będą się odbywały warsztaty ceramiki dawnej, podczas których wykonywane będą chociażby wczesnośredniowieczne naczynia zasobowe, charakteryzujące się dużą formą i bogatym zdobieniem, odtworzona zostanie m.in. replika naczynia znalezionego w gdańskim domu szewca. W trakcie IX Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich zostanie zaprezentowany film pt. 'Z ziemi i ognia' (reż. Krzysztof Dziewientkowski, prod. Crusaders Film). Film wieloaspektowo opowiada o naczyniach glinianych a także prezentuje inne możliwości zastosowania gliny. Całość ma charakter dokumentu archeologicznego przeplatanego wątkiem fabularnym. Widzowie przeniosą się w czasy wczesnego średniowiecza, kiedy glina była jednym z ważniejszych surowców naturalnych używanych przez człowieka, a profesja garncarza cieszyła się poważaniem. Dzięki jego głównemu bohaterowi – glinianemu garnkowi – przyjrzą się życiu mieszkańców małej, słowiańskiej osady. Poznają ich codzienne obowiązki, rytm dnia, dawną kuchnię oraz ówczesne rzemiosła. Sprawdzą jaką rolę w tym wszystkim odgrywała glina. Z bliska przyjrzą się procesowi wypalania, podczas którego człowiek ujarzmiając ogień, zamienia kruchą i plastyczną glinę w trwały oraz odporny materiał. Autorzy filmu w bardzo przystępny sposób przedstawiają wiele ciekawych informacji o życiu sprzed ponad tysiąca lat. Wspaniała scenografia, wiernie odwzorowane kostiumy oraz wartka akcja – to atuty dzięki którym „Z ziemi i ognia” zainteresuje młodzież, jak i dorosłych widzów. Sceny do filmu powstawały m.in. w Łążku Garncarskim podczas poprzedniej edycji Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Zwiastun filmu prezentujemy niżej:


VIII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie - warsztaty ceramiki dawnej
2015-05-29 9:13

W oczekiwaniu na kolejną edycję Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich prezentujemy dwa filmy z ubiegłego roku, z warsztatów ceramiki dawnej, które prowadzili m.in. Magdalena Kopiczko oraz garncarz Maciej BeneAkebe.


VIII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie - wypał w palenisku otwartym - film
2015-02-26 9:41

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Krzysztof Dziewientkowski z Pracowni 'Lepiglina' prezentuje swoją wiedzę na temat ceramiki wytwarzanej w zamierzchłych czasach, umiejętności jej wykonywania oraz wypalania dawną techniką w palenisku.


Fotorelacja z VIII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2015-02-11 13:30

Przedstawiamy poniżej krótką fotorelację z VIII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich, które odbyły się w dniach 3-5 lipca 2014 r. Więcej zdjęć w zakładce Multimedia/Zdjęcia/2014 r.


VIII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2014-06-20 7:57

Za niespełna dwa tygodnie startujemy z kolejną, ósmą edycją Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Serdecznie zapraszamy do udziału w trzydniowych warsztatach pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w tym roku organizujemy w dniach 3-5 lipca w Łążku Garncarskim. W tym roku równolegle z warsztatami ceramiki tradycyjnej będą się odbywały warsztaty ceramiki dawnej, podczas których będzie możliwość spróbowania sił w toczeniu na kole wolnoobrotwym, zwanym również 'toczkiem' oraz w ręcznym formowaniu ceramiki techniką wstęgową i wałeczkową.


Rekonstrukcja pieca kopułowego
2014-04-09 14:6

Zapraszamy do obejrzenia video z rekonstrukcji pieca kopułowego podczas VII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich.


VII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w mediach
2014-01-21 10:18

Zapraszamy do słuchania i oglądania ;)

       

Migawki z VII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2013-07-23 10:3

Przedstawiamy krótką fotorelację z przebiegu VII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Więcej zdjęć wkrótce w dziale Multimedia/Zdjęcia.


VII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2013-06-19 7:25

Już za dwa tygodnie rusza kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. W tym roku odbędą się one w dniach 4-6 lipca, oczywiście w Łążku Garncarskim. Tradycyjnie już będą to przede wszystkim trzydniowe warsztaty prowadzone przez garncarzy łążkowskich oraz garncarzy z innych znanych i cenionych ośrodków garncarskich w Polsce (Bolimowa, Pawłowa, Urzędowa, Czarnej Wsi Kościelnej, Węgorzewa i innych). Uczestnicząc w warsztatach będą mieli Państwo niecodzienną okazję aby prześledzić cały proces powstawania ceramiki począwszy od przygotowania gliny przez toczenie na kole, suszenie, malowanie, szkliwienie po wypał w piecu. Istotą warsztatów jest odtworzenie tego procesu przy użyciu tradycyjnych metod, technik, czy narzędzi (koła napędzane nogą, malowanie za pomocą krowiego rogu, itp.).


Relacja video z VI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2013-01-11 9:35

Zapraszamy do obejrzenie trzech krótkich filmów z ostatnich Spotkań Garncarskich. Nagranie i montaż są całkowicie amatorskie, mamy jednak nadzieję, że w jakimś niewielkim stopniu oddają klimat warsztatów w Łążku. Filmy są dostępne również w zakładce Multimedia/Video oraz na naszym profilu You Tube - osgmuzeum. Zachęcamy do oglądania i komentowania :)


I po Spotkaniach...
2012-07-25 7:37

VI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie przeszły już do historii, czas zatem na podsumowanie, co niniejszym czynimy.


Krótka fotorelacja z pierwszego dnia VI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich
2012-07-05 22:32

Przedstawiamy kilka zdjęć z pierwszego dnia Spotkań. Upłynął on pod znakiem pięknej, słonecznej pogody i - mamy nadzieję - dobrej zabawy na warsztatach.


VI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2012-06-13 13:40

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, szóstej już edycji Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. W tym roku Spotkania odbędą się w dniach 5-7 lipca, oczywiście w Łążku Garncarskim i ponownie w pracowni Adama Żelazko (Łążek Garncarski 27).


Muzeum poleca: Festiwal 'Na rozstajnych drogach' - 4-8 lipca 2012 / Janów Lubelski, Szklarnia, Momoty Górne
2012-07-03 13:29

W dniach 4-8 lipca 2012 r. w samym sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie (na pograniczu Roztocza Zachodniego i Puszczy Solskiej) odbędzie się festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”. Festiwal to wyjątkowe edukacyjno-artystyczne wydarzenie którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej. Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni miejsko-wiejskiej w kilku niezwykłych miejscowościach m.in. Janów Lubelski, Szklarnia, Momoty Górne.


Garncarstwo orientalne na VI Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich
2012-06-06 9:47

Jedną z atrakcji tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będą pokazy i nauka toczenia na kołach japońskim i indyjskim, przygotowane przez Martę Florkowską oraz Pawła Szymańskiego z Pracowni Garncarskie w Węgorzewie. Pracownia została założona w 2001 r., początkowo jako miejsce produkcji ceramiki dla turystów. Następnie skupiła się na poszukiwaniach tradycyjnych technik garncarskich oraz badaniach nad rekonstrukcją dawnego warsztatu garncarskiego. W efekcie w Garncarni zaczęły powstawać zespoły naczyń wytwarzanych przy użyciu odtworzonych kół i pieców, z proweniencją XIII w. Pracownia współpracuje z kilkoma ośrodkami akademickimi i wieloma muzeami, gromadzi literaturę przedmiotu i wciąż przeprowadza nowe doświadczenia.


Aktualizacja zakładki Spotkania Garncarskie / Garncarze...
2012-04-27 10:13

W zakładce Spotkania Garncarskie / Garncarze prezentujemy garncarzy, którzy prowadzili warsztaty podczas dotychczasowych edycji Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich. Na tę chwilę są to tylko zdjęcia, ale nasza strona cały czas się rozwija więc nie jest wykluczone, że z czasem pojawi się tam więcej informacji zarówno o garncarzach, jak i ośrodkach, które prezentują.

 

Wkrótce zamieścimy informację o tegorocznych - VI Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich.

 

 


V Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
2011-07-05 0:31

Uprzejmie informujemy, że już za kilka dni rozpoczynają się Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. Po raz piąty do pracowni Adama Żelazko w Łążku Garncarskim zawita piętnastu znakomitych garncarzy, aby przez trzy dni prowadzić warsztaty toczenia na kole oraz zdobienia ceramiki. Oczywiście to tylko część atrakcji, bo oprócz kręcenia kołem i malowania garnków, mistrzowie wyczarowywania z gliny przedmiotów przeróżnych, pokażą m.in. jak własnoręcznie wykonać rzeźbę, figurkę, gwizdek i mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Niespodzianką w tym roku będzie szybki wypał ceramiki w beczce. Jeżeli zatem ktoś jeszcze zastanawia się jak spędzić kilka dni urlopu, czy wakacji a chciałby spędzić je aktywnie, brudząc się trochę gliną to zapraszamy do udziału w warsztatach. Jeżeli natomiast ktoś nie lubi brudzić się gliną a mimo to chciałby poczuć ducha garncarskiego rzemiosła - zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji o garncarstwie z udziałem wszystkich zaproszonych garncarzy, która odbędzie się w Restauracji Myśliwska (szczegóły niżej).


odwiedzin działu: 392278
Organizator:
Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
e-mail: muzeumjanow@poczta.onet.pl | tel. 15 872 46 79
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Odwiedzono nas razy teraz online: